Budownictwo ekologiczne w pigułce
Budownictwo jest to gałąź gospodarki. Jak każda podlega ona pewnym zmianom, które postępują wraz z rozwojem techniki lub samej koncepcji. Obecnie niemal wszystko w gospodarce podporządkowywane jest ekologii. Nie inaczej jest z budownictwem.
Co to znaczy, że budownictwo jest ekologiczne?
Na samym wstępie warto odpowiedzieć sobie na to, co to znaczy, że mamy do czynienia z budownictwem ekologicznym. Ekologiczne budownictwo co do zasady ma za zadanie sprawiać, że cała budowa oraz użytkowanie obiektu, jest jak najbardziej zrównoważone, a co za tym idzie, jak najmniej wpływa na środowisko naturalne.
Oczywiście kwestie związane z budownictwem zrównoważonym mogą być bardzo różne. Dotyczyć mogą na przykład wykorzystanych materiałów, efektywności energetycznej, czy transportu materiałów.
Jak poszczególne elementy wpływają na ekologię?
Sprawa jak się okazuje niekoniecznie, jest prosta. Prawidłowe budownictwo ekologiczne w różnych rejonach może odznaczać się naciskiem na nieco inne wytyczne. Dla przykładu można zestawić ekologiczne budownictwo w Polsce oraz w południowej Europie.
Dla przykładu W Polsce czynnikiem, który ma zdecydowanie największe znaczenie dla ekologii budownictwa, jest efektywność energetyczna. Szczególnie dotyczy to zimy, kiedy ilość energii przeznaczona na ogrzanie budynku może być dość spora. Na południu ten problem jest minimalny lub nie ma go wcale.
Jakie materiały?
Tutaj zdecydowanie większe znaczenia ma na przykład kwestia sprowadzania materiałów budowlanych i związane z tym emisje.
We Włoszech dla przykładu sprowadzanie drewna z Ameryki jest nieekologiczne, jednak sprowadzenie lepszego materiału do Polski, po to, aby efektywność energetyczna była lepsza, jest uzasadnione.
Ostatecznie należy brać pod uwagę cały cykl życia i eksploatacji budynku, a ten, jeśli ma wynosić co najmniej kilkadziesiąt lat, w naszej przestrzeni preferuje technologie, które w budowie mogą być bardziej emisyjne, ale budynek jest mniej energochłonny.