Czym jest restrukturyzacja firmy i dlaczego się ją przeprowadza?
Mianem restrukturyzacji określa się szereg działań działań zbiorczych dotyczących sfery kapitałowej, a także zarządczej oraz aktywów firmy. Zasadniczym celem tego typu działań jest poprawa pozycji rynkowej przedsiębiorstwa i niejednokrotnie – ratunek przed upadkiem.
Uniknięcie upadłości
Restrukturyzacja jako taka może być przeprowadzona w czterech formach – trzech przeprowadzanych na drodze sądowej i jednego pozasądowego. W każdym przypadku jedną z przyczyn przeprowadzania tego procesu jest uniknięcie upadku firmy. Aby to było możliwe, niezbędne jest ustalenie przyczyn takiego a nie innego stanu ekonomicznego przedsiębiorstwa.
Całość ma dążyć do usunięcia przesłanek, które doprowadziły firmę na skraj bankructwa, a także złagodzenie sytuacji z wierzycielami. Podjęcie próby rozłożenia zaległości na raty lub promesa spłaty w późniejszym terminie to elementy restrukturyzacji, które mogą pomóc w ocaleniu przedsiębiorstwa.
Postępowanie restrukturyzacyjne
Jak wspomniano wyżej, przeprowadzenie tego procesu jest możliwe w drodze jednego z czterech rodzajów postępowań. Wybór ten jednak nie powinien być przypadkowy, ale dobrze przemyślany. Jedną z najbardziej podstawowych przesłanek, które koniecznie należy wziąć pod uwagę jest ocena możliwości, jeśli idzie o wprowadzanie zmian w przyszłości. Dodatkowymi kryteriami są stosunki z wierzycielami oraz faktyczna sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstwa.
Przede wszystkim, warto dążyć do tego, by zarząd nie utracił możliwości kierowania firmą – o ile dysponuje on wiedzą i doświadczeniem, które to umożliwiają. Jeśli jednak sytuacja jest znacznie poważniejsza – lepszym rozwiązaniem może być postępowanie sanacyjne. Dobór w tym zakresie warto dobrze przemyśleć, bowiem konsekwencje dla firmy są znaczące.
Dlaczego warto zdecydować się na restrukturyzację?
Kłopoty finansowe przedsiębiorstwa, które mogą doprowadzić do jego upadku, sprawiają że na szali staje nie tylko los czyjejś firmy, ale również – w zależności od rozmiarów zakładu – mniejszej bądź większej liczby pracowników. Dlatego też warto przeprowadzić restrukturyzację, która w dużej mierze chroni przedsiębiorcę przed wdrożeniem postępowań egzekucyjnych po stronie wierzycieli. Wobec podmiotu, który znajduje się w procesie restrukturyzacji, nie można toczyć egzekucji.
Dodatkowo, dzięki przeprowadzaniu procesu restrukturyzacji możliwe jest uzyskanie dodatkowych środków finansowych pochodzących z tak zwanych środków publicznych. Restrukturyzacja wspólnie z Pwc jest zatem dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie standardowe działania nie przynoszą efektów.