Do czego potrzebne są identyfikatory personalne?
W wielu dziedzinach życia społecznego zachodzi potrzeba rezygnacji z anonimowości osób pełniących określone funkcje. Umożliwiają to przypinane do ubrań identyfikatory z napisami określającymi specjalność lub stanowisko pracownika. Pełnią one rolę informacyjną dla klientów firm, petentów w urzędach, oraz pacjentów placówek ochrony zdrowia.
Identyfikatory – kreowanie wizerunku i prestiżu firmy
Lepszą organizację pracy w firmie, urzędzie czy banku ułatwiają identyfikatory, na których są zamieszczone podstawowe dane o pracownikach:
– imię i nazwisko,
– numer identyfikacyjny,
– stanowisko,
– opcjonalnie fotografia legitymacyjna.
Klienci przychodzący do siedziby instytucji od razu mogą się zorientować do kogo mają się zwrócić ze swoją sprawą. Na przykład czy wystarczy szeregowy pracownik, czy musi to być ktoś z kadry menedżerskiej. W firmach zatrudniających znaczną liczbę personelu, identyfikator umożliwia lepsze poznanie się członków załogi i w związku z tym szybszą integrację zespołu. Przekłada się to na optymalizację działalności, a co za tym idzie kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy.
Identyfikatory – Informacje dla pacjentów
W przychodniach, szpitalach, sanatoriach i innych placówkach medycznych identyfikatory są obligatoryjne. Muszą je nosić lekarze, pielęgniarki, salowi, sanitariusze, oraz urzędnicy administracyjni. Odpowiedni identyfikator powinien mieć również ochroniarz, portier, szatniarz. Dzięki temu pacjenci poznają zakres obowiązków poszczególnych członków personelu. Pracownik z identyfikatorem ma dostęp do pomieszczeń przeznaczonych tylko dla kadry.