Które dokumenty muszą trafić do niszczarki?
W JAKIM CELU UŻYWANA JEST NISZCZARKA DO DOKUMENTÓW?
Szafy i regały w pomieszczeniach biurowych mają ograniczoną pojemność. W związku z tym, co jakiś czas zachodzi potrzeba usuwania z nich dokumentów, które straciły już swoją ważność lub aktualność. Trzeba to zrobić tak, aby uniemożliwić ich odczytanie. A szczególnie gdy zawierają informacje będące tajemnicą firmy albo dane osobowe personelu lub klientów. Do tego celu służą urządzenia zwane niszczarkami.
Jak usunąć zadrukowane papiery?
W teczkach i segregatorach zalegają zbędne już pliki kartek o różnych formatach. Jeśli nie ma potrzeby ani obowiązku dalszego przechowywania, można je usunąć. Pomoże w tym niszczarka do dokumentów, którymi mogą być:
– nieaktualne umowy i kontrakty,
– ponad pięcioletnie faktury,
– karty personalne pracowników,
– CV kandydatów do zatrudnienia.
Wszystkie te kartki muszą trafić do niszczarki, która rozdrobni je na wąskie paski lub małe kawałeczki. Dzięki temu nie da się odczytać ich treści.
Skuteczne zabezpieczenie
Dokumenty o niewielkim stopniu poufności
Na mniej ważną korespondencję firmową, teksty wydrukowane dużą czcionką, lub wykresy i plany, wystarczy niszczarka do dokumentów tnąca na paski o wymiarach 4 mm x 80 mm. Nawet jeśli trafią one do ogólnodostępnego kosza na śmieci, praktycznie nie ma możliwości ponownego złożenia ich w całość.
Dokumenty ściśle tajne
Te papiery wymagają większego poziomu zabezpieczeń, a więc rozdrobnienia na bardzo małe cząsteczki. Specjalna niszczarka RODO potnie je na kawałeczki o powierzchni 10 mm2 lub nawet mniejsze. Daje to gwarancję zachowania wszystkich przepisów dotyczących ochrony danych osobowych.