Skład celny – magazyn bezterminowy
Planując kolejne inwestycje, w celu osiągnięcia zadowalających wyników i spełnienia oczekiwań finansowych, przedsiębiorca powinien szczegółowo zaplanować kolejno podejmowane przez swoich pracowników działania. Prawidłowa logistyka bowiem ma ogromny wpływ na wszelkie procesy związane z obrotem towarów, w tym także z ich transportem, w których niejednokrotnie pośredniczy obsługa celna.
Import, eksport i Unia Europejska
Dzięki rozwojowi gospodarczemu wielu krajów i powstaniu gęstych sieci ścieżek handlowych, łączących ze sobą nawet najbardziej odległe rejony świata, rozwój międzynarodowego handlu był właściwie nieunikniony.
W związku ze zwiększającym się ruchem związanym z kształtowaniem się coraz to nowych łańcuchów dostaw, konieczne było wprowadzenie odpowiednich przepisów, regulujących napływ towarów spoza Unii Europejskiej na tereny związanych mocą traktatu z Maastricht.
Towary w poczekalni i agencja celna
W przypadku braku odpowiedniej dokumentacji umożliwiającej wwiezienie na teren krajów Unii towarów przedsiębiorcy mogą w porozumieniu z agencją celną zmagazynować przewożony asortyment w wyznaczonym przez służby celne miejscu, który funkcjonuje jako skład celny. Na jego terenie nie obowiązują żadne opłaty związane z podatkiem VAT, cłem, a wprowadzone tam towary mogą być swobodnie przepakowywane i wyprowadzane celem dalszego obrotu w dowolnej ilości.
Innymi sowy skład celny, przy prawidłowym zaplanowaniu kolejnych kroków, może stanowić dla przedsiębiorcy swoistego rodzaju darmowy magazyn, który pozwala na bezpieczne składowanie towarów, aż do chwili, gdy wprowadzenie ich do obrotu będzie nie tylko możliwe, ale i korzystne.